Techhome

Продаж кондиціонерів, кліматичного обладнання і вбудовуваної побутової техніки. Ціни, продаж і підключення обладнання. Кондиціонування приміщень.

Графік роботи: Пн-Пт: з 9-00 до 18-00

Кондиціювання повітря в боротьбі з коронавірусом (COVID-19)

2 Апреля 2020
Кондиціювання повітря в боротьбі з коронавірусом (COVID-19)

Якою може бути відповідь галузі кондиціонування повітря коронавирусу?

Як варти повітря, яким ми дихаємо, технічні фахівці систем кондиціонування повітря стоять в одному ряду разом з працівниками охорони здоров'я в боротьбі з коронавірусом (COVID-19). Як і у випадку спалаху атипової пневмонії в 2003 році, повітряно-крапельний спосіб передачі нового коронавіруса (що є частиною того ж сімейства вірусів, що і атипова пневмонія) ставить епідемію і її профілактику і локалізацію — на передній план і в центр уваги фахівців в області систем кондиціонування повітря.

Для стривожених клієнтів пріоритетом також залишатиметься забезпечення безпеки їх працівників, їх будівель та приміщень і звичайно їх сімей. Фахівці галузі повинні знати про існуючі технології і відкрито, і чесно представляти їх клієнтам.

«Ви не можете гарантувати, що, оскільки ви встановили певну систему кондиціонування повітря, ви запобігли виникненню інфекцій, тому що існує безліч інших способів їх передачі», — Вільям Банфлет, президент Американського товариства інженерів.

Все про повітряної передачі вірусів

Один з основних питань про коронавирусе, особливо з точки зору систем кондиціонування повітря, полягає в тому, наскільки важлива роль повітряної передачі в його розповсюдженні. Вільям Банфлет, як професор архітектури та проектування в Університеті штату Пенсільванія і директор-засновник Центру досліджень внутрішнього середовища, добре розбирається в тому, що нещодавно було опубліковано на цю тему.

«В даний час всі згодні з тим, що в основному це передача шляхом великих крапель», — повідомляє він. Це означає, що краплі занадто великі, щоб залишатися в повітрі і вони можуть поширитися за допомогою кашлю та чхання на коло близько знаходяться людей. Центр по контролю за захворюваннями США (CDC) встановлює цей діапазон приблизно в 1.5 метра.

«Якщо я буду кашляти або чхати у вашому напрямку без будь-якого захисту, то деякі вирусосодержащие краплі, що вилітають з мого рота або носа, можуть потрапити у ваші рот, очі або ніс і викликати інфекцію», — сказав він.

Інший спосіб передачі — являє собою передачу через проміжні поверхні. Наприклад, заражена людина може кашляти або чхати в руку, а потім залишати вірусний заразний матеріал на дверній ручці, доторкнувшись до якої, наступний людина може занести вірус в рот або очі.

«Але є і можливість передачі по повітрю», — сказав Банфлет. «І якщо віруси, які є життєздатними, знаходяться в тих краплях, які виробляє інфікована людина, то деякі з них можуть бути досить малими, щоб залишатися в повітрі протягом тривалого часу. Таким чином, не виключено, що інфіковані частинки можуть залишатись у повітрі у зваженому стані досить довго, щоб їх можна було зібрати, скажімо, на поворотній решітці системи опалення, систем кондиціонування повітря і вентиляції, а потім пройти через воздуховод і заразити кого-то в іншому місці».

«Оскільки існує три різних способи передачі інфекції, — додав він, — навіть ідеальний контроль за переносяться по повітрю збудниками не усуне всіх ризиків».

Основи профілактики

Нещодавно затверджений основний документ Американського товариства інженерів з опалення, охолодження та кондиціювання повітря (ASHRAE) з інфекційних захворювань, які передаються по повітрю, який доступний разом з іншими посиланнями, визначає три методи боротьби з інфекціями, що передаються по повітрю, які продемонстрували докази ефективності: вентиляція, фільтрація частинок і УФ випромінювання.

Фільтри

За словами Уильямв Банфлета, будь очисник повітря, який видаляє частинки з повітря, може знизити вплив коронавіруса. Питання полягає в тому, яка ефективність фільтра повинна бути, для того щоб вплинути на зниження ймовірності зараження людей повітряним шляхом.

Аарон Енгель — віце-президент з розвитку компанії Fresh-Aire UV.

«Фільтри є особливим засобом для уловлювання твердих частинок і субмікронних забруднень, включаючи PM2,5 (частинки діаметром менше 2,5 мікрон)», — сказав він. «Чим менше діаметр забруднюючої речовини, тим щільніше повинен бути фільтруючий матеріал для захоплення таких частинок».

HEPA фільтри (високоефективні фільтри для утримання часток), які зазвичай використовуються у відділеннях інтенсивної терапії в медичних установах, ефективні на 99,97% при уловлюванні частинок розміром до 0,3 мікрон, сказав він.

Однак, як і багато віруси, коронавірус дуже малий, його розмір складає від 0,06 до 0,14 мікрона.

«Навіть фільтри HEPA, які були протестовані в лабораторії вірусології, будуть мати певний рівень проникнення», — сказав Банфлет. «Не великий рівень - лише кілька відсотків. Але якщо якісь частинки проходять через нього і це дуже небезпечний патоген, то це означає, що ви не повністю захищені від зараження цим фільтром».

Ультрафіолетове випромінювання

За словами Енгеля, системи дезінфекції УФ випромінюванням для систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря доповнюють звичайну фільтрацію, впливаючи на мікроорганізми, які досить малі і проходять через фільтри.

«Фахівці тепер знають, що фільтри призначені для уловлювання великих частинок в повітрі, в той час як дезінфекція поверхні ультрафіолетом і УФ дезінфекція в потоці повітря ефективні для інактивації патогенних мікроорганізмів», — сказав він. «Було також показано, що УФ бактерицидні системи знижують мікробне навантаження і знищують патогенні мікроорганізми, виявлені в системах вентиляції і кондиціонування повітря, а також у піддонах, які без такої могли б потрапити у системи вентиляції і кондиціонування повітря і поширитися по всьому периметру будівлі».

Оскільки коронавіруси передаються по повітрю і через прямий контакт, можна припустити, що системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря можуть ненавмисно поширювати інфекцію, сказав Деніел Джонс, президент UV Resources.

«Краплі, що знаходяться в повітрі, що містять інфекційні агенти, можуть залишатися в повітрі приміщення протягом шести хвилин і більше», — сказав він. «Вчені виявили, що COVID-19 може залишатися заразним на поверхнях при кімнатній температурі до дев'яти днів. Ультрафіолетові світильники UV-C можуть знищити ці мікроби, коли вони піддаються впливу УФ випромінювання приладу UV-C в лічені секунди «. При моделюванні були показані коефіцієнти знищення до 99,9 відсотка при першому проході повітря, і концентрації потім додатково зменшуються кожен раз, при новому циркуляційному обороті повітря.

Системи очищення поверхні УФ випромінюванням UV-C, продовжив Джонс, забезпечують цілодобове опромінення компонентів системи вентиляції і кондиціонування повітря для знищення бактерій, вірусів і цвілі, які осідають і розмножуються в змеевиках, повітряних фільтрах, каналах і піддонах, запобігаючи зростання патогенних мікроорганізмів, які можуть, в кінцевому рахунку ставати внутрішньосистемними і поширюватися в системи вентиляції і кондиціонування повітря. Система, встановлена для поверхневого опромінення компонентів системи вентиляції та кондиціонування повітря, хоча і не призначена спеціально для цього, але вже може забезпечити ступінь знищення при першому проході збудників в повітрі до 30 відсотків.

Згідно Американському суспільству інженерів з опалення, охолодження та кондиціювання повітря (ASHRAE), бактерицидна довжина хвилі може вбити 90 відсотків всіх мікроорганізмів, що живуть в повітроводах системи вентиляції і кондиціонування повітря і змеевиках випарника, в залежності від інтенсивності довжини хвилі і тривалості її впливу.

«Хоча бактерицидна довжина хвилі була ефективною при знищенні інших різновидів коронавірусів, таких як SARS та MERS, вчені поки не знають про вплив ультрафіолетового випромінювання, а на COVID-19», — зазначив Джонс.

«Однак, — додав Енгель, — у нас немає підстав вважати, що цей вплив буде сильно відрізнятися від впливу на інші віруси подібного типу».

Звернення клієнтів і їх тривоги

Такі рішення, як ультрафіолетове випромінювання і фільтри, можуть допомогти фахівцям галузі у вирішенні питань щодо коронавирусу, які задають клієнти, так як продовжують з'являтися новини і нові випадки захворювань.

«Я впевнений, що фахівці так само стурбовані, як і їхні клієнти», — сказав Енгель. «Кінцеві користувачі шукають спокою, а технічні фахівці хочуть надати краще для своїх клієнтів. Але коли грає так багато змінних, ми вважаємо, що установникам не слід давати надзвичайних обіцянок».

Технічні фахівці можуть запропонувати керівникам підприємства розглянути можливість використання як УФ-випромінювачів, так і бактерицидних засобів в системах вентиляції і кондиціонування повітря для виключення потенційного поширення захворювань, що передаються по повітрю, в громадських місцях, порадив Джонс. Люди з ослабленим імунітетом у приймальних відділеннях швидкої допомоги, центри невідкладної допомоги, кабінетах лікарів або центрах похилого віку створюють умови, при яких потенційно не діагностовані або не вилікувані пацієнти знаходяться в безпосередній близькості від них.

«Люди можуть поширювати вірус перш, ніж хто-небудь дізнається, що вони інфіковані, і, що більш важливо, перш ніж хто-небудь зможе прийняти заходи», — сказав він. «Тому керівники установ зобов'язані застосовувати профілактичні заходи інфекційного контролю».

Використання спеціальної системи подачі зовнішнього повітря також скорочує забруднення повітря, додав Бэнфлет, тому що ці системи не рециркулируют повітря з одного приміщення в інше.

Якщо домовласники піднімають цю тему, Бэнфлет запропонував рекомендувати більш якісні фільтри, засоби контролю вологості, кімнатні очисники повітря і домашні системи ультрафіолетового випромінювання, останні з яких можна встановити на системах опалення або кондиціонування повітря.

«Це в основному ті ж рішення, які ми використовували в інших типах будівель, але упаковані для ринку житла», — сказав він.

Вільям Бэнфлет встановив фільтри MERV 13 у своїй домашній системі. Хоча це може трохи вплинути на падіння тиску і, відповідно, спричинити зменшення повітряного потоку, але це просто означає, що система треба буде працювати трохи довше, щоб спрацював термостат. Він також запропонував продовжити роботу вентилятора, коли охолодження вже відключено, для того, щоб видалити з системи забруднюючі частинки.

«Основна проблема з фільтрами в домашньому устаткуванні для кондиціонування повітря полягає в тому, що системи нічого не роблять, коли вони вимкнені, тому ви повинні запустити їх у роботу для циркуляції повітря, якщо ви хочете, щоб він був очисником повітря для всього будинку», сказав він. «Фільтрацію можна проводити і в кімнаті: місцева фільтрація повітря може бути кращим способом боротьби з подібними дрібними частинками — краплями».

Він також порадив звернути увагу на відносну вологість повітря в будинку.

«Довгий час рекомендувалося підтримувати мінімальну відносну вологість від 40 до 60%, оскільки віруси в цьому діапазоні найменш життєздатними», — сказав він. «В багатьох комерційних будівлях є контроль вологості, щоб підтримувати умови в цьому діапазоні, але в домашніх умовах взимку — особливо при холодному кліматі — вологість падає до 20% або нижче. Хороша ідея — мати домашній зволожувач, який буде підтримувати відносну вологість на рекомендованому рівні «.

У той час як системи вентиляції і кондиціонування повітря є частиною рівняння з профілактики захворювань, Вільям Бэнфлет порадив технічним фахівцям розглядати інші стратегії та ідеї, не пов'язані з системами вентиляції та кондиціонування повітря, щоб поділитися зі своїми клієнтами.

«Виходячи з мого досвіду, важливо пам'ятати, що контроль над інфекціями зазвичай не має „чарівної палички“ на всі випадки», — сказав він. «Зниження ризику передбачає виконання низки різних дій, інженерні засоби контролю, такі як установка більш якісних фільтрів або установка УФ-випромінювачів у вашому будинку, — це не єдине, що вам слід робити. Такі речі, як гігієна, турбота про те, ви торкаєтеся свого обличчя, ви потискуєте руки людям, чи часто ви миєте руки — це так само важливо».


Зворотній дзвінок